1. خانه
  2. chevron_left
  3. تولید محتوا

تولید محتوا

یکی از مهمترین مؤلفه‌های آموزش مجازی محتوای آموزشی است. البته شاید گفته شود که سامانه آموزش مجازی بدون محتوا اصلا آموزش مجازی نیست. در این مورد باید اشاره کرد که آموزش مجازی و مدیریت آموزش دو مقوله متفاوت هستند. مودل علاوه بر آموزش مجازی یک سامانه مدیریت آموزش است که قابلیت‌های مدیریت اساتید، فراگیران، کلاس‌ها و آزمون‌ها را به خوبی داراست. قابلیت آموزش مجازی یک امکان دیگر مودل است که در آن قابلیت افزودن انواع محتوا‌های آموزشی برای فراگیران و زمانبندی آموزش و اجرای آن و جمع‌آوری تکالیف، بازخورد و نمره دهی وجود دارد.

تولید محتوا توسط شرکت توسعه فناوری اطلاعات یامین

اما تولید محتوای آموزشی مناسب برای هر نوع سامانه آموزشی بسیار مهم است و از این حیث یک امر تخصصی و به همین دلیل پرهزینه محسوب می‌شود. براساس تجربه، هر مرکز آموزشی به روش‌های زیر می‌تواند به تولید محتوای آموزشی بپردازد:
۱- تولید محتوا توسط معلمین، اساتید و آموزش دهندگان
۲- تولید محتوا توسط کادر متخصص داخلی مرکز آموزشی
۳- تولید محتوا از طریق برون‌سپاری و دریافت محتوای آماده از پیمانکار
۴- خرید محتوای آماده برخی از دروس و استفاده از آنها

ملاحظه می‌شود که هریک از این موارد دارای مزایا، معایب، زمان، هزینه و کیفیت خاص خود می‌باشند. شاید نیاز باشد که برخی از مراکز آموزشی ترکیبی از این روش‌ها را انتخاب نمایند. مثلا بخشی از محتواها توسط اساتید آشنا و علاقمند تولید شود، برخی دیگر توسط بخش تولید محتوای مرکز آموزشی، برخی دیگر برون‌سپاری شوند و برخی از منابع موجود در بازار خریداری شوند. بنابراین استفاده ترکیبی این روش‌ها نیز قابل انجام است.

اما در این میان چند مسئله وجود دارد که مراکز آموزشی در تولید محتوا با آنها دست به گریبانند:

۱- اساتید چگونه آموزش تولید محتوا ببینند و کیفیت محتوای آنها به چه روشی ارزیابی شود؟

۲- کادر داخلی مرکز آموزشی باید چه تخصص‌هایی داشته باشد، چگونه آنها را بیاموزند، چند نفر باشند و فرایند تولید محتوا را چگونه با هماهنگی اساتید انجام دهند؟
۳- در صورتیکه محتوا به صورت برون‌سپاری تولید می‌شود، باید چه شرایطی در نظر گرفته شود، کیفیت چگونه ارزیابی شود، زمانبندی چگونه در نظر گرفته شود؟
۴- محتوا‌های آماده را چگونه می‌توان تهیه نمود و آنها را با نیازهای مرکز آموزشی تطبیق داد؟

براساس مسائل فوق مشاهده می‌شود که ظرافت‌های مختلفی در انجام هریک از روش‌ها وجود دارد و در صورتیکه به آنها توجه نشود می‌تواند به تولید محتوا آسیب رسانده و منابع مالی و زمان را هدر دهد.

شرکت توسعه فناوری اطلاعات یامین با توجه به مسائل مختلف مطرح شده و تجاربی که بدست آورده است در عرصه تولید محتوا امکان همکاری با مراکز آموزشی واساتید را دارد. این شرکت به خوبی آگاه است که مراکز آموزشی مسائل و مشکلاتی در تولید محتوا دارند و در ضمن برای تولید محتوای استاندارد نیز دارای تنگنها و محدودیت‌های مالی می‌باشند. براین اساس به جای اینکه فقط اقدام به تولید محتوای برون‌سپار نماید بسته‌ای از خدمات تولید محتوا را به مراکز آموزشی ارائه می‌نماید که اولا قادر به تولید محتوا از طریق توانمندسازی درونی باشند و ثانیا بتوانند از محتواهای استاندارد و کم‌هزینه بهره‌برند.

بسته خدمات تولید محتوا عبارتند از موارد زیر:

۱- مشاوره و هدایت مدیران مراکز آموزشی نسبت به فرایند تولید محتوا
۲- آموزش اساتید و کادر آموزشی نسبت به روش‌های تولید محتوا
۳- تولید محتوای استاندارد آموزش مجازی به روش‌های مختلف تعاملی و غیر تعاملی، متنی، چندرسانه‌ای  و انیمیشن

جهت طرح مسائل و دریافت پاسخ یکی از راه‌های ارتباطی شرکت را انتخاب نمائید.

فهرست
support
icon
ارسال درخواست
Close
call
021-22755507-9
menu-icon
تیکت پشتیبانی